Podrška nerazvijenim opštinama da poboljšaju upravljanje i planiranje ekonomskog rasta

8. March 2019.

Uvodnom radionicom po nazivom „Podrška unapređenju upravljanja i ekonomskog planiranja na nivou lokalnih samouprava radi ostvarivanja ubrzane realizacije Ciljeva održivog razvoja u Republici Srbiji“, koja je održana 25. i 26. februara u Vrnjačkoj Banji, zvanično je obeležen početak istoimenog projekta koji finansira Ministarstvo finansija Slovačke Republike u iznosu od 427,000 dolara, a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).

Projekat ima za cilj da pruži podršku odabranim opštinama ( Bački Petrovac, Kuršumlija, Mali Zvornik, Petrovac na Mlavi i Sjenica) da optimizuju svoju internu organizaciju radi efikasnijeg pružanja usluga krajnjim korisnicima. Pored toga, projektni tim pružiće pomenutim lokalnim samoupravama i podršku u procesu ekonomskog planiranja, pomažući u donošenju novih/ažuriranju postojećih planova lokalnog ekonomskog razvoja.

U svečanom otvaranju radionice učestvovale su ministarka bez portfelja zadužena za populaciju i demografsku politiku Slavica Đukić Dejanović i ambasadorka Slovačke Republike u Srbiji Dagmar Repčekova. Ministarka Dejanović je, između ostalog, istakla posvećenost Vlade Republike Srbije Agendi 2030 i ciljevima održivog razvoja i podsetila na bespovratna sredstva koja Vlada izdvaja za projekte čiji je cilj podsticanje nataliteta i zadržavanje mladih na lokalnom nivou.

Ambasadorka Repčekova je napomenula da je ovo prvi projekat koji Ministarstvo finansija Slovačke Republike sprovodi sa lokalnim samoupravama i podsetila je na mere koje je slovačka Vlada preduzela kako bi unapredila poslovni ambijent u slovačkim opštinama, pre svega kroz podršku malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima.

Sve izabrane opštine, izuzev Bačkog Petrovca, spadaju u IV grupu opština po razvijenosti. Imajući u vidu zahteve novog Zakona o planskom sistemu, koji nalaže usvajanje planova lokalnog ekonomskog razvoja do 2020, pred opštinama su veliki izazovi, s obzirom na njihov stepen nerazvijenosti, nedovoljna sredstva za razvojne aktivnosti, kao i nedovoljne kadrovske kapacitete.

Do kraja godine predviđeno je sprovođenje niza obuka zaposlenih u lokalnim samoupravama u oblastima interne kontrole i interne revizije, budžetiranja, upravljanja kadrovima, projektnog menadžmenta i nabavki i pravila EU u oblasti nabavki u okviru projekata /PRAG/. Navedene aktivnosti će pomoći izabranim opštinama da efikasnije konkurišu za sredstva razvojne pomoći kod bilateralnih donatora, kao i kod fondova Evropske Unije.