Ciljevi održivog razvoja (SDGs) dodaju vrednost

18. April 2019.

Sedam inovativnih malih i srednjih preduzeća u Srbiji uvođenjem ciljeva održivog razvoja („Sustainable development goals“ - SDGs) u svoje poslovanje dodaje vrednost ne samo svojim vlasnicima već i društvu i životnoj sredini. Ona su učesnici novog projekta tehničke pomoći privrednim subjektima opredeljenim za poslovanje u skladu sa vrednostima društvene i ekološke održivosti, koji finansira Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), a realizuje Smart Kolektiv, organizacija posvećena približavanju biznisa zajednici u kojoj posluje.

Odabrana preduzeća će tokom tri meseca dobiti besplatnu konsultantsku podršku u oblastima preduzetništva, inovacija, održivog razvoja, komunikacija, merenja i upravljanja društvenim uticajem, kao i iz posebnih industrijskih oblasti koje su sama preduzeća označila kao ključne za njihov dalji razvoj. Serija radionica i mentorski rad omogućiće preduzećima da analiziraju svoje poslovanje i izrade akcione planove za razvoj novih proizvoda ili usluga.

“Kada kažemo UNDP, mislimo partnerstvo! To znači da radimo zajedno: vlada, biznis i civilno društvo. Samo zajedno možemo ostvariti ciljeve održivog razvoja, što znači da svi učestvuju u koristima razvoja i da se prirodni resursi odgovorno koriste. Zato biznis i UNDP promovišu inovacije i preduzetništvo - zajedno stvaramo više vrednosti”, izjavila je ovim povodom Steliana Nedera, v.d. stalne predstavnice UNDP u Srbiji. 

Predstavljena su preduzeća koja će tokom naredna tri meseca uz stručnu podršku projektnog tima inovirati svoje proizvode, usluge ili poslovne modele sa ciljem doprinosa ostvarenju nekog pojedinačnog ili više ciljeva od ukupno 17 univerzalnih ciljeva održivog razvoja, koji pod okriljem Ujedinjenih nacija ujedinjuju svet oko zajedničke vizije razvoja do 2030. godine. To su sledeća preduzeća:

Energize d.o.o. je preduzeće iz Beograda, osnovano 2012. godine, koje se bavi primenom solarne fotonaponske energije u svrhu unapređenja energetske efikasnosti i nudi inovativne proizvode u oblasti primene solarne fotonaponske energije kao što su solarne fotonaponske elektrane za sopstvenu potrošnju u industriji, napredne solar led proizvode za osvetljenje i proizvode namenjene fotonaponskom navodnjavanju u poljoprivredi.

Suncokret d.o.o. je kompanija koja je počela rad kao proizvođač maslaca i ulja dok je danas poslovanje usmereno na proizvodnju zdrave veganske hrane bez glutena, većinom organske i proizvedene od prirodnih sastojaka. Preko 60 proizvoda baziraju na medicinskim, kozmetičkim i jestivim uljima, balzamiko sirću, proteinskom brašnu, proteinskim barovima itd, a inovacije fokusiraju na zatvaranje proizvodnih ciklusa tako da se iskoristi ukupna sirovina bez generisanja otpada ili gubitka namirnica.

Bosis d.o.o. se od 1982. godine bavi proizvodnjom štampane i kaširane kartonske ambalaže kao i blister kartona. Pored toga sarađuju sa mnogim velikim domaćim proizvođačima obezbeđujući ambalažu za industriju mesa i ribe, pića, hrane, konditorsku industriju, industriju obuće, tekstilnu industriju, it sektor itd.

Pulcap d.o.o. je razvio jedinstvenu i inovativnu formulu za kontrolu i eliminisanje Crvene kokošije grinje, parazita koji je veoma raširen u živinarstvu. Procenjuje se da šteta izazvana CKG-om u Evropskoj Uniji iznosi 231 miliona EUR na godišnjem nivou. Svi dosadašnji proizvodi su imali negativno pesticidno dejstvo koje se zadržavalo u kokošijem mesu i jajima dok je Pulcapov preparat izrađen tako da nema štetne efekte po živinu i životnu sredinu.

Naša kuća posluje kao udruženje od 2007, a istoimeno privredno društvo je registrovano 2017. Dobit preduzeća se ulaže u ostvarenje socijalne misije – unapređenje položaja osoba sa smetnjama u razvoju. Dijapazon proizvoda veoma je širok i raznovrstan i obuhvata: čoko delikatese sa šljivom i malinom, hidroponija, ketering, kuvana jela, kartonske ambalaže, začinske soli i začinska ulja. Od iskorišćene papirne ambalaže proizvode se novi proizvodi, dajući dodatni impuls razvoju cirkularne ekonomije.

Agro Iris d.o.o. je nastao sa ciljem da pomogne malim i srednjim poljoprivrednim proizvođačima iz ruralnih sredina, plasirajući proizvode od voća kao što su čips od kruške, jabuke i šljive pod zajedničkim brendom Zadruga. Sirovine za ove proizvode obezbeđuju kooperanti tj. mali poljoprivrednici iz sela u okolini Šapca. Kooperanti mogu da ostvare i do tri puta veću zaradu prodajom i sušenjem voća za zajednički brend.

Hoff d.o.o. proizvodi sok, nadeve i prelive od aronije i to po organskoj recepturi. Proizvodi se plasiraju na međunarodno i domeće tržište koje najčešće čine hoteli, restorani, pekare i poslastičare, a proizvode se uz iskorišćenje celokupne sirovine, odnosno bez generisanja opada, čime se pored doprinosa cirkularnoj ekonomiji sprečavaju gubici namirnica, to jest otpad od prehrambenih proizvoda. 

Njima su se na današnjoj promociji povodom početka projekta pridružili Neven Marinović, direktor Foruma za odgovorno poslovanje, Marina Savić, direktorka korporativnih komunikacija za Srbiju i S. Makedoniju u kompaniji Atlantic Grupa i Uroš Radojević, koordinator za održivi razvoj u kompaniji Delhaize Serbia. Oni su istakli značaj ciljeva održivog razvoja za sve privredne sektore, ali i za povezivanje velikih kompanija sa dobavljačima i klijentima sa kojima dele zajedničke vrednosti društveno i ekološki održivog poslovanja.  

Projekat će biti primarno usmeren na podršku preduzećima koja u centru pažnje imaju životnu sredinu, klimatske promene, energiju i poljoprivredu, želeći da doprinesu ostvarivanju sledećih ciljeva održivog razvoja - SDG 7: Dostupna i obnovljiva energija, SDG 8: Dostojanstven rad i ekonomski rast, SDG 9: Industrija, inovacije i infrastruktura, SDG 11: Održivi gradovi i zajednice, SDG 12: Odgovorna potrošnja i proizvodnja, SDG 13: Akcija za klimu, SDG 15: Život na Zemlji, SDG: Partnestvom do cilja.