Nema zime za opštinsku lepoticu

5. March 2019.

Čika Rale

Punih 15 godina domar i ložač Radislav održava i zbrinjava Osnovnu školu „Slobodan Bajić Paja“ u Donjem Tovarniku, u Sremu.

Čika Rale, kako ga u školi zovu, poznaje svaku ogrebotinu na njenih 1000 kvadrata, leči svaku njenu boljku, frizira zelene površine, zavrće svaki odvrnuti šraf i vraća u red svaku odmetnutu dasku, čineći školu bezbednom i lepšom za boravak đaka. 

Rale je podjednako posvećen svojoj miljenici i štićenici tokom vedrih letnjih dana ali i tokom nemilosrdnih zima kada uz svoje redovne obaveze, dobija još jednu – da održava školu toplom. Godinama je Rale ustajao uveliko pre svitanja kako bi već u četiri sata naložio ugalj i drva u kotlu, da bi deca u prvoj smeni učila u zagrejanim učionicama. Kada je temperatura u minusu, putevi budu zavejani snegom, a njegov automobil otkaže poslušnost, udaljenost od tri i po kilometra od kuće do škole je prelazio peške. „Grejali smo na čvrsto gorivo, ugalj i drva, koji su skladišteni 50 m od kotlarnice, tako da sam u vreme snega i nevremena to morao kolicima prenositi, bilo je baš naporno. Na moju nesreću – kaže Radislav - taj trud nije bio dovoljan, jer su prozori bili stari, truli, bilo je hladno, izolacije nije bilo nigde, ni na tavanu ni okolo. Bilo je hladno, i pored svega smo cvokotali.“

Svoju školu, jednu od ukupno 15 u sremskoj opštini Pećinci, Rale danas ponosno naziva opštinskom lepoticom. Iako je vremešna, godine dobro krije. Samo u proteklih godinu dana, u školi je postavljena kompletna termoizolacija, od spoljašnjih zidova do krova i tavanice, a kotao koji je mučio Radislava i zagađivao okolinu zamenjen je novim, efikasnijim, sa automatskom regulacijom, koji se loži na biomasu. „Pre nekoliko meseci je postavljen novi kotao na pelet, snage 150 kW i on je rešio velike muke u ovoj školi. Zadovoljni smo svi, škola lepše izgleda, meni je posao olakšan, a temperatura u učionicama je uvek ujednačena, nema više hladnoće, 100% se promenilo stanje, sad je to druga priča. Mi ranije nismo imali temperaturu iznad 18 stepeni, sada to više nikada nije problem, kao nebo i zemlja, stvarno je tako,“ kaže Rale.

Time je ispunjen i najvažniji cilj – deca sada imaju sve uslove da uče i nastave da ređaju uspehe, kojih prema Raletovim rečima, ima puno. „Svake godine imamo pobednike makar na okružnim takmičenjima, ova naša manja sredina još uvek tera đake da rade, mi se dičimo našim šampionima. A prema svemu sudeći, biće ih i više. „Škola trenutno broji 131 đaka, i broj se povećava iz godine u godinu, postoji veći broj parova sa troje, četvoro dece, što govori da Donji Tovarnik ne treba da se plaši za budućnost.“

Postavljanje termoizolacije, zamena kotla i ugradnja cirkulacione pumpe je investicija vredna osam miliona dinara, koju je obezbedio UNDP zajedno sa Ministarstvom rudarstva i energetike u okviru šireg projekta koji ima za cilj da poboljša upravljanje energijom i smanji troškove održavanja javnih objekata i lokalnih javnih usluga u Srbiji. Projekat finansira Globalni fond za zaštitu životne sredine (GEF), uz kofinansiranje koje obezbeđuju Ministarstvo rudarstva i energetike i partnerske opštine.

U okviru ove inicijative, UNDP je pomogao 32 lokalne samouprave širom Srbije da poboljšaju svoju energetsku efikasnost, a 820 opštinskih tehničara naučilo je kako da efikasno upravlja energijom na lokalu. Pored toga, 125 je prošlo obuku za opštinskog energetskog menadžera. Osnovna škola u Donjem Tovarniku jedna je od osam škola koje su uz podršku Projekta poboljšale svoju termoizolaciju popravkom fasade i zamenom stare stolarije, osavremenile kotlarnice i uvele novi, efikasniji i čistiji sistem grejanja.

Uz to što boravak u objektima postaje komforniji, primenom mera za povećenje energetske efikasnosti smanjuju se energetska zavisnost i zagađenje životne sredine.