Kad se sretnu velika želja za učenjem i prava šansa za novu karijeru

"Kad proradi neki kod na kojem radim, ja osetim leptiriće u stomaku...."

25. July 2018.

Slika: Momira Markovic

Sanja spada u osobe koje ne smatraju da nas fakultetska diploma vezuje za jednu karijeru, odabranu još u tinejdžerskim godinama. Zato je ova diplomirana farmaceutkinja u 35. godini života i nakon sedam godina rada u struci rešila da promeni zanimanje, a uz latinski jezik koji je savladala radi raspoznavanja medicinskih proizvoda, Sanja je sada „propričala“ i jedan programski – Java Script.

„U farmaciji, kada završite fakultet, nađete posao i radite ga do penzije. Za mene više nije bilo izazova niti mogućnosti da napredujem. Glavni cilj na poslu mi je bio da zaradim platu. A ja sam želela da nastavim da učim, da mi posao bude izazov i uživanje, da osetim da nešto stvaram,“ kaže Sanja.

Tokom porodiljskog odsustva Sanja je odlučila da malo po malo krene da uči programiranje. U početku joj je sve bilo strano, ali uz pomoć supruga koji je i sam programer, YouTube tutorijala, dostupnih materijala za učenje i dosta vežbe, Sanja je stekla osnovna znanja. „Programiranje me brzo uvuklo, bilo mi je toliko zanimljivo da sam umela da ujutru sednem za računar, i očas posla shvatim da je već pao mrak, da sam gladna i bole me leđa. Ali zato kad proradi neki kod na kojem radim, ja osetim leptiriće u stomaku.“

Nakon porodiljskog odsustva Sanja je odlučila da se ne vraća na stari posao, već da karijeru okrene u pravcu programiranja. Međutim bez formalnog obrazovanja i strukturiranog znanja nije se osećala sigurnom da krene u potragu za poslom. „Došla sam do tačke kada više nisam znala gde da se usmerim, znanje mi je bilo rasplinuto. Tada sam videla oglas za državni program prekvalifikacije za IT sektor i prijavila se.“

Program prekvalifikacije je pružilo nekoliko visokoškolskih ustanova u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Čačku, Valjevu. Subotici i Zrenjaninu. Sanja i još gotovo 800 polaznika različitih obrazovnih profila i starosti dobili su početno znanje u oblasti programskih jezika Java, Java Script i PHP. Stečeno znanje, uz redovni samostalni rad, je ulazna karta za posao junior programera.

Sanja je obuku u programskom jeziku Java Script pohađala na Beogradskom institutu za tehnologiju, u kojem je 10 nedelja svakog radnog dana 8 sati učila o stilovima kodiranja, funkcijama, metodama i paradigmama. Intenzivna obuka se sastojala iz teorije i praktičnog rada, ali i rada kod kuće koji je bio neophodan kako bi se gradivo utvrdilo. Na kraju obuke je usledio i timski „diplomski rad“, a Sanja i njene kolege su dobili zadatak da naprave društvenu platformu poput fejsbuka.

Dva meseca nakom završene obuke Sanja je našla posao u manjoj programerskoj firmi, u kojoj radi na uređivanju finansijske platforme za trgovinu kriptovalutama. I, kako kaže, za nju učenju nikad kraja – pored programiranja, sada je ušla i u potpuno novi svet kriptovaluta. „Mislim da učenje nikad ne sme da se završi, jer se poslovi, okolnosti i zahtevi tržišta rada menjaju, i ti moraš da se prilagođavaš.“

Sanjin kratkoročni cilj je da kroz posao usavrši znanje u ovom programskom jeziku, a dugoročni?

„Možda ću se opredeliti da učim još jedan programski jezik, a možda suprug i ja pokrenemo svoj startap. Mogućnosti su sada zaista brojne.“

Program prekvalifikacije je pokrenut na predlog Ministarskog saveta za informacione tehnologije i inovaciono preduzetništvo, a u organizaciji Kancelarije za IT i e-Upravu i u saradnji sa UNDP. Obuka koju je Sanja prošla je nastavak uspešnog pilot programa u okviru kojeg je tokom 2017. obučeno 100 polaznika.

Ovaj program može da doprinese smanjenju nezaposlenosti u Srbiji, posebno među mladima,  koji su najranjivija grupa kada je u pitanju zapošljavanje – čak 33.3% mladih u Srbiji je u potrazi za poslom.