Gde ima volje – tu ima i načina!

Povodom globalnog samita za otvorenu upravu u Gruziji, predstavljamo Vam priču Dragane Brajović, savetnika za poslove sprovođenja inicijative "Partnerstvo za otvorenu upravu"

18. July 2018.

Dragana Brajović; Slika: Momira Marković

Inicijativom “Partnerstvo za otvorenu upravu” (POU) počela sam da se bavim pre pet godina. Sprovođenje ove inicijative je u nadležnosti  Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave. U početku nisam imala velika očekivanja niti sam znala šta me čeka. Moram da priznam, prvi Akcioni plan koji smo napravili razvijen je kao tipični dokument državne uprave u to vreme, gde imate Ministarstvo koje napravi Nacrt, organizuje kratke konsultacije sa nekim brojem organizacija civilnog društva (OCD) kojima predstavi Nacrt, i uskoro potom dokument se finalizira i podnosi. Ipak, brzo smo učili, i kad je došlo vreme za izradu drugog Akcionog plana, to je već bila druga priča! Ovog puta smo počeli od nule, od belog papira, bez unapred osmišljenih tema i ideja o tome koji su ključni problemi kojima se treba pozabaviti i aktivnosti koje treba sprovesti. Objavili smo i široko promovisali Javni poziv kako bi nam se pridružile  OCD da zajedno sa nama identifikuju prepreke i mogućnosti za poboljšanja, i da na kraju zajedno odlučimo šta možemo da uradimo kako bi javnu upravu učinili otvorenijom, odgovornijom, takvom da odgovara potrebama građana. Na naš poziv se odazvalo preko četrdeset predstavnika OCD i svi su učestvovali u diskusiji, dali vredne sugestije i predloge, od kojih su najbolji uključeni u drugi Akcioni plan.

Danas, nakon mnogo godina velikog truda i zalaganja u sprovođenju ove inicijative, ponosna sam što smo uspostavili odličnu saradnju i postali pravi i ravnopravni partneri sa civilnim sektorom. Predstavnici OCD su sada članovi Radne grupe odgovorne za POU inicijativu. Verujem da je nivo razumevanja i poverenja i jedne i druge strane mnogo veći, a sada idemo i dalje. Uključujemo i lokalne samouprave i lokalne OCD da zajedno osmisle predloge i razviju svoje, lokalne Akcione planove za otvaranje javnih podataka. Predstavnici Narodne Skupštine takođe su se pridružili Radnoj grupi i najavili da će i sami inicirati neke aktivnosti  nacionalnog Parlamenta, u okviru POU inicijative.

Kada se prisećam, najteži deo u čitavom procesu bilo je objasniti OCD koliko je javna uprava kompleksan sistem, da je za svaku promenu potrebno vreme i donošenje odluka na nekoliko nivoa, od strane različitih aktera i institucija u okviru sistema, kako bi se ostvario željeni cilj: da se promena desi. Moja poruka OCD je da moraju  imati strpljenja i biti spremni na kompromise. Ponekad imaju odlične ideja i rešenja, ali nije pravi trenutak za njihovo sprovođenje...

U isto vreme, svesna sam da nisu sve vladine institucije i tela podjednako spremni a ni motivisani da otvore svoje podatke. Sećam se da smo jednom dobili odgovor na dve strane u kome je jedno ministarstvo detaljno navelo sve razloge zbog kojih naš predlog NE MOŽE biti prihvaćen. To me nije obeshrabrilo. Organizovala sam “bilateralni” sastanak, okupila OCD i otišli smo zajedno do tog ministarstva.

Da Vam kažem, bio je to četvorosatni sastanak, ali na kraju, od četiri predloga sa naše liste – dogovorili smo sprovođenje čak tri! Ključ je bio u tome da objasnimo nadležnima zašto je promena korisna, ne samo za građane, već i za samu državnu instituciju.  Tada smo predstavili i primere i najbolje prakse iz drugih zemalja koje se suočavaju sa sličnim izazovima. I ovo ministarstvo, kao i mnoga druga kasnije, shvatilo je da je lakše od samog početka sarađivati sa civilnim društvom nego biti pod njihovim stalnim pritiskom, što je često dovodilo do teških, dugih i neproduktivnih javnih rasprava. Kada su OCD uključene i spoznaju kompleksnost koja postoji iza svake promene u sistemu, one daju realističnije i konstruktivnije predloge, koje je onda i lakše sprovesti u praksi.  

Ja uživam u svom poslu, puno učim, i od OCD-a i od kolega iz državne uprave. Osećam da se stvari pomeraju sa mrtve tačke, dolazi do promena i to je ono što me motiviše da nastavim dalje. Želim da naša država postane bolje nego što je sada, otvorenija, i sa većim učešćem građana u njenom radu. 

Pročitajte još priča OVDE o ljudima koji učestvuju u aktivnostima koje podržavamo i sprovodimo.

Upoznajte i druge žene i muškarce koji se širom Evrope i Centralne Azije bore za otvoreniju i odgovorniju državnu upravu: 

http://www.eurasia.undp.org/content/rbec/en/home/stories/meet-the-heroes-of-the-transparency-movement.html

Pročitajte još priča samih učesnika u aktivnostima koje podržava UNDP Srbija:

/sites/g/files/zskgke326/files/migration/rs/stories.jpg