







Zajednička poruka o klimatskim promenama Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji i UNDP-a upućena Vladi Republike Srbije
Po završetku Samita UN o klimi 2019. godine, na kojem su vlade i privatni sektor iskazali spremnost da će do 2050. godine postići nultu neto emisiju gasova sa efektom staklene bašte (GHG), Delegacija Evropske unije u Srbiji i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) pozivaju Republiku Srbiju da pruži doprinos smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte i podstiče prilagođavanje srpskog društva i privrede na preteće uticaje izmenjenih klimatskih uslova.
COVID-19 Procena socio-ekonomskog uticaja
Ova procena pruža detaljan prikaz uticaja COVID-19 na ključne perspektive ekonomskog i humanog razvoja: zdravstvo, socijalnu zaštitu i pružanje osnovnih usluga, radna mesta i privredu, makroekonomsku stabilnost, koheziju zajednice, upravljanje i otpornost, i životnu sredinu. Koncipirana je oko okvira generalnog sekretara UN-a za neposredni socio-ekonomski odgovor na COVID-19; promoviše održiviji razvoj i priliku za bolji napredak nakon krize, sa krajnjim ciljem ubrzavanja ostvarenja Agende za održivi razvoj do 2030 („Agenda 2030").
Smernice za medijsko izveštavanje o nasilju prema ženama
Smernice grupe "Novinarke protiv nasilja prema ženama". Smernice su rezultat višemesečnih analiza i diskusija grupe koju čini oko trideset novinarki iz nacionalnih i lokalnih medija u Srbiji. Grupa se zalaže da se prilikom izveštavanja o nasilju prema ženama govori kao o društvenom problemu, da se ukaže na njegove uzroke, jasno osudi svaki oblik nasilja i pozovu na odgovornost počinioci i institucije nadležne za zaštitu od nasilja. Smernice su napisane tako da budu korisne svim medijima: štampanim, elektronskim i digitalnim. Sve smernice su pažljivo osmišljene, u skladu s Kodeksom novinara Srbije, koji je bio osnova za njihovu izradu. Cilj smernica je da se poboljša kvalitet izveštavanja o ovoj temi, razreše dileme s kojima se često susreću novinarke i novinari, ali i da se izbegne ili makar umanji nivo traumatizacije žena sa iskustvom nasilja, koja nastaje kao posledica izloženosti javnosti.
Ukratko o Programu UN za razvoj
Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) sprovodi aktivnosti u više od 170 država i teritorija, uključujući Republiku Srbiju.
U skladu sa globalnom Agendom za održivi razvoj do 2030. godine, pomažemo državama i partnerima kako bismo zajednički iskorenili siromaštvo, zaštitili i sačuvali planetu i prirodne resurse i osigurali da svi pojedinci mogu podjednako da uživaju u miru i napretku. Mi podržavamo napore zemalja da dostignu Ciljeve održivog razvoja, koji usmeravaju globalne razvojne prioritete do 2030. godine.
UNDP deluje u partnerstvu sa Vladom Republike Srbije, i u saradnji sa drugim međunarodnim i domaćim institucijama i organizacijama koje se bave razvojem, agencijama UN, civilnim društvom i lokalnim zajednicama, kako bi pronašao lokalna rešenja za nacionalne i globalne razvojne izazove.
Preduzmite akciju

Pridružite nam se
Pridružite nam se
Da li ste zainteresovani da radite za UNDP u Evropi i Centralnoj Aziji? Pogledajte listu otvorenih radnih mesta u regionu.

Povežite se sa nama
Povežite se sa nama
Povežite se sa nama i pomozite nam da budemo zagovornici promene.

Donirajte sredstva
Donirajte
Kada smo počeli sa radom pre pet decenija, jedna od tri osobe na svetu živela je u siromaštvu. A sad? Samo jedna od osam. Hajde da završimo posao.
Srbija
40,8%
Procenat žena u parlamentu
10,4%
Stopa nezaposlenosti
7,030 $
Prihod po glavi stanovnika (GNI)
0.806
Indeks humanog razvoja