UNDP Annual Report 2019
As one of the world’s largest multilateral development agencies, present in over 170 countries and territories, UNDP is on the frontlines of anticipating, understanding and acting on today’s opportunities and risks.
Istaknute publikacije
24.11.2020.
U ovom komšiluku nema mesta za nasilje u porodici
Kako bi građankama i građanima pomogao da prepoznaju kada je žena u njihovoj okolini izložena nasilju, i kako bi ih osnažio da na njega reaguju, UNDP je pripremio informativni poster, koji sadrži najvažnije informacije o problemu nasilja prema ženama i načinima da se nasilje prijavi i obezbedi pomoć i podrška ženama i njihovim porodicama. Iako se najčešće dešava iza zatvorenih vrata, nasilje u porodici je krivično delo. Svako ko sumnja da se nasilje dešava može to da prijavi policiji, anonimnim i besplatnim pozivom na broj 192 ili 0800 100 600, dok je za informacije i podršku, svakog radnog dana od 10 do 20 sati, dostupan SOS telefon Autonomnog ženskog centra: 0800 100 007.
12.11.2020.
COVID 19 Plan socio-ekonomskog odgovora
Ovaj plan odgovora je smešten u sveukupni okvir UN “putanje oporavka” od COVID-19 i prati inicijalnu analizu i programske aktivnosti koje je sproveo sistem UN počevši od marta 2020 nakon izbijanja krize. Ovaj plan odgovora se zasniva na glavnim prazninama koje su identifikovane u proceni socio-ekonomskog uticaja sprovedenoj ranije ove godine. Ta procena se oslanjala na zvanične podatke o uticaju COVID-a 19 koje su obezbedile institucije Vlade kao i na određen broj specifičnih procena i anketa koje su sprovodile agencije UN i druga istraživanja koja su sprovodile organizacije civilnog društva. Plan odgovora se zasniva na informacijama iz dubinske analize uticaja COVID-19 na ključne perspektive ekonomskog i humanog razvoja: zdravstvo, socijalna zaštita i pružanje osnovnih usluga, upravljanje, makroekonomska stabilnost, društvena kohezija, upravljanje i otpornost, i životna sredina. Sprovedena procena je osmišljena po osnovu okvira za odgovor Generalnog sekretara UN; on promoviše viziju zasnovanu na šansi da se gradi bolja budućnost nakon krize, sa krajnjim ciljem ubrzanja dostizanja Agende 2030 za održivi razvoj (“Agenda 2030”).
13.10.2020.
Nasilje prema ženama je globalno najrasprostranjeniji i istorijski gledano najistrajniji problem od čijih posledica svakodnevno stradaju žene i devojčice širom sveta. Društvena normalizacija nasilja ne samo da utiče na njegovo prepoznavanje i reagovanje u začetku, već i na spremnost da se nasilje prijavi, kao i da se prepoznaju rizični faktori koji vode do najtežih posledica, uključujući i ubistva žena. U Srbiji je, prema podacima Mreže Žene protiv nasilja, u periodu od 2010. do 2019. godine ubijeno najmanje 307 žena od strane muževa ili intimnih partnera. U tom kontekstu, mediji u Srbiji imaju moćnu ulogu. Budući da predstavljaju najčešći izvor informacija na osnovu kojih se prati rasprostranjenost nasilja prema ženama i njegove karakteristike, mediji istovremeno učestvuju i u oblikovanju stavova društva o ovom fenomenu. Analiza medijskog izveštavanja o zloupotrebi vatrenog oružja za muško nasilje prema ženama, u ovom kontekstu, predstavlja polaznu osnovu za dalji rad grupe Novinarke protiv nasilja na ovom problemu, sa ciljem da se kroz konkretne aktivnosti i rad sa medijima poveća nivo svesti i smanji zloupotreba vatrenog oružja u slučajevima nasilja prema ženama, nasilja u porodici i drugim oblicima rodno zasnovanog nasilja.