Analiza medijskih objava o problemu nasilja prema ženama
22.07.2020.
Analiza medijskih objava o problemu nasilja prema ženama grupe Novinarke protiv nasilja prema ženama za celu 2019. godinu. Analizom su obuhvaćene sve objave u elektronskim i štampanim medijima, kao i na internet portalima iz Ebart arhive medijskog izveštavanja.
Can we contact you later to ask your opinion about the product you just downloaded? If yes, please leave your email below, we will not use your information for any other purposes.
Related publications
09.02.2021.
Mapa puta za cirkularnu ekonomiju u Srbiji
Mapa puta za cirkularnu ekonomiju u Srbiji je proces, koji ima ambiciju da upozna, promoviše i poveže prepoznate aktere koji svojim znanjem, inovativnošću i kreativnošću mogu doprineti bržoj tranziciji ka cirkularnoj ekonomiji. Ovaj dokument je putokaz ka tranziciji na model cirkularne ekonomije, koji pored profita u fokus stavlja i zaštitu životne sredine i očuvanje resursa. Ekonomska, društvena i ekološka dimenzija imaju jednaku važnost. Cilj Mape puta je da podstakne proizvodnju kroz primenu cirkularnih poslovnih modela, da motiviše industriju za kreiranje novih radnih mesta i da unapredi poslovanje kroz iznalaženje inovativnih održivih rešenja za tržišta. Ovim dokumentom namera je da se podstakne društvo na sistemske promene u razmišljanju, kulturi i odnosu prema resursima, kao i da donosioce odluka podstakne na političko obavezivanje za promene javnih politika i dijaloga u kontekstu cirkularne ekonomije. Ovo je inicijalni dokument koji će pokrenuti dijalog između donosioca odluka, predstavnika industrije, akademskog sektora i civilnog društva, u cilju definisanja budućih tranzicionih koraka i vremenskog okvira uz korišćenje digitalnih alata.
08.02.2021.
Izveštaj o zaštiti kvaliteta vazduha na nivou lokalne samouprave u Republici Srbiji
Zagađenje vazduha je trenutno jedan od najvažnijih ekoloških rizika po ljudsko zdravlje. Ona se doživljava kao jedna od najvećih pretnji opštem ljudskom blagostanju širom sveta, zajedno sa pitanjima klimatskih promena. Kao rezultat toga, sve su veći politički, medijski i javni interes za poboljšanje kvaliteta vazduha i povećanu podršku javnosti i akciji na svim nivoima. Kako bi identifikovali postojeće potencijale, nedostatke i potrebe koje lokalne samouprave imaju u rešavanju problema zagađenja vazduha na svojim teritorijama u Srbiji, UNDP i Stalna konferencija gradova i opština uradili su istraživanje u periodu avgust - septembar 2020. 77 Jedinica lokalne samouprave odgovorilo je na anketu i rezultati su predstavljeni u ovom izveštaju.
08.02.2021.
Smernice za proces uspostavljanja i održavanja šumskih zaštitnih pojaseva u Srbiji
Zaštitni pojasevi predstavljaju element šumske vegetacije koji utiče na unapređenje stanja životne sredine i smanjenje rizika od hazardnih pojava i procesa koji utiču na degradaciju zemljišnog prostora. Njihova funkcija posebno je značajna u oblastima sa dominantnom poljoprivrednom proizvodnjom gde je uglavnom nedovoljno zastupljena visoka vegetacija, te usled eolske erozije dolazi do gubitka plodnosti zemljišta i povećanja rizika od zagađenja i klimatskih ekstrema. Pored ovoga, zaštitni pojasevi imaju i multifunkcionalnu vrednost koja se pre svega ogleda kroz unapređenje i zaštitu biodiverziteta, povezivanje ruralnih i urbanih oblasti, zaštitu vodnog zemljišta, promociju rekreativnih funkcija i sl. Za potrebe izrade ovog dokumenta prikupljeni su stavovi relevantnih donosilaca odluka i upravljača, i jednoglasno je ukazano na ekološku vrednost šumskih zaštitnih pojaseva (ublažavanje efekata klimatskih promena, zaštita od eolske erozije, unapređenje biodiverziteta, formiranje turističko-rekreativnih sadržaja i sl.). Istaknuta je i potreba pronalaženja adekvatnog modaliteta za finansiranje procesa uspostavljanja i upravljanja pojasevima.