Vodeći španski mediji o inovativnoj ideji iz Srbije za klimatski otporne gradove

25. August 2018.

Prvi fotobioreaktor, akvarijum modernog dizajna sa mikroalgama, biće instaliran u narednih nekoliko meseci u gradu Smederevu, prenose vodeći španski mediji, poput La Vanguardia, Diario de Navarra i portala Notife.com. Upotreba mikroalgi za „hvatanje“ ugljen-dioksida i oslobađanje kiseonika se već razvija u Evropi, rekao je dr Ivan Spasojević iz Instituta za multidisciplinarna istraživanja u Beogradu. "Međutim, ovaj koncept smanjenog fotobioreaktora i njegovog postavljanja u urbanom okruženju ne postoji, mi smo ga osmislili", kaže Spasojević, doktor biofizike, koji predvodi grupu od devet istraživača, naučnika iz Instituta.

Uređaj, zvani LIQUID3, sa bazom od samo tri kvadratna metra, zamenjuje travnjak od 400 kvadratnih metara ili dva stabla koja su uzgajana za proizvodnju kiseonika. "Za zrelost drveća je potrebno 20 godina, a naš uređaj se postavlja za tri ili četiri sata", kaže Spasojević. Zadatak urbanog fotobioreaktora je da se suprotstavi velikom oslobađanju ugljen-dioksida u urbanim centrima, koji često nemaju dovoljno biljaka i zelenila.

Zbog toga je ovaj pronalazak idealan za područja visokog zagađenja, prometnih puteva, blizinu termoelektrana, industrijskih postrojenja ili područja guste populacije. Cena prototipa je oko 3.000 ili 4.000 evra, a još nije proizveden u seriji. Sistem funkcioniše kao rezervoar vode sa mikroalgama koje putem fotosinteze apsorbuju ugljen-dioksid i otpuštaju kiseonik. "Ovo nije zamena za parkove, ali je kompenzacija za mesta gde oni nisu mogući. To je odgovor za površine na kojima ne može da se zasadi drvo", kaže Spasojević.

Dr Dušica Stoiljković, deo istraživačkog tima, kaže da je uređaj samoodrživ i da stvara biomasu koja se može koristiti ili prodati kao kvalitetno đubrivo.

Krajem aprila 2018, ova inovativna ideja dobila je nagradu za inovacije projekta „Lokalni razvoj otporan na klimatske pormene“ koji zajednički sprovode Ministarstvo zaštite životne sredine i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), uz finansijsku pomoć Globalnog fonda za zaštitu životne sredine (GEF).