Jačanje sinergije između Bazelske, Roterdamske, Stokholmske i Minamata konvencije u Srbiji

28. February 2019.

Predstojeće aktivnosti i očekivani rezultati dvogodišnjeg projekta “Jačanje sinergije između Bazelske, Roterdamske, Stokholmske i Minamata konvencije u Republici Srbiji”, predstavljene su na uvodnom sastanku u sredu, 20. februara u Beogradu.

Srbija je ratifikovala i sprovodi obaveze prema Bazelskoj konvenciji o kontroli prekograničnog kretanja i odlaganja opasnog otpada, Roterdamskoj konvenciji o određenim opasnim hemikalijama i pesticidima u međunarodnoj trgovini i Stokholmskoj konvenciji obavezujući se da utvrdi, zabrani ili ograniči proizvodnju, promet i korišćenje dugotrajnih organskih zagađivača. Takođe, Srbija je potpisala Minamata konvenciju o živi 2014. i pripremila prvu sveobuhvatnu procenu stanja žive u Republici Srbiji, koja predstavlja osnov za ratifikaciju Konvencije.

Projekat zajednički sprovode Ministarstvo zaštite životne sredine i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), uz podršku specijalnog programa UN za životnu sredinu.

Cilj projekta je unapređenje saradnje svih nadležnih institucija: resornih ministarstava, agencija, naučno-istraživačke zajednice, industrijskog i poslovnog sektora i organizacija civilnog društva.

Obraćajući se učesnicima sastanka, načelnica odeljenja za upravljanje hemikalijama Sonja Roglić je istakla da je prvi korak u uspostavljanju sinergije između sve četiri konvencije već napravljen, imajući u vidu da su sve četiri nacionalne kontakt osobe za konvencije u okviru jednog ministarstva (Ministarstva zaštite životne sredine). 

Žarko Petrović, Tim lider za vitalni razvoj UNDP-a istakao je da je saradnja veoma važna za inkluzivni i vitalni razvoj, u skladu sa Ciljevima održivog razvoja, a upravljanje hemikalijama i otpadom doprinosi njihovom ostvarivanju.

U okviru projekta biće pripremljen integrisani informacioni sistem za prikupljanje i obradu podataka potrebnih za izveštavanje u oblasti upravljanja hemikalijama i otpadom, a planirana je kampanja podizanja svesti opšte populacije, sa fokusom na osetljive i marginalizovane grupe stanovništva, o štetnom uticaju hemikalija na zdravlje ljudi i životnu sredinu, kao i o njihovom pravilnom korišćenju i odlaganju.