Održan trening za novinare o suđenjima za ratne zločine

6. November 2019.

                                                                        Izvor vesti: Balkan Insight

Obuka o izveštavanju o suđenjima za ratne zločine

Beograd, 18 oktobar 2019 - Trodnevna obuka za novinare o izveštavanju o suđenjima za ratne zločine, u organizaciji Balkanske istraživačke mreže (BIRN) i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), održana je u Beogradu.

Na treningu je učestvovalo 25 novinara iz zemalja i teritorija bivše Jugoslavije, a predavači su bili novinari koji imaju iskustva u izveštavanju sa suđenja za ratne zločine i o temama vezanim za tranzicionu pravdu.

Osim što se bavio osnovama krivičnih postupaka, najboljim praksama izveštavanja i izvorima informacija, na treningu je bilo reči i o ulozi koju žrtve imaju u procesima suđenja za ratne zločine. Marija Ristić, regionalna direktorka BIRN-a, kaže da je ideja ovog treninga da se gleda izvan samih postupaka, i da arhive sudova i presude počnu da se koriste kao materijal za priče.

„Ovaj posao je značajan, jer mi dajemo glas žrtvama. U nekim slučajevima, da nije bilo nas, priče žrtava nikada ne bi bile ispričane“, istakla je Ristić.

Trening su podržale ambasada Velike Britanije u Beogradu i Evropska komisija. Prva sekretarka ambasade Velike Britanije Šantel Ker rekla je da je važno da novinari ojačaju mreže i kontakte.

Stalna predstavnica UNDP-a u Srbiji Fransin Pikap, istakla je da u regionu još uvek postoji na stotine predmeta ratnih zločina koji bi trebalo da se procesuiraju, ali i da trening može pomoći novinarima da se uhvate u koštac sa izazovima na koje mogu naići tokom izveštavanja sa suđenja.

„Odgovornost za ratne zločine je od suštinskog značaja za dobrosusedske odnose i dugoročnu stabilnost na Balkanu, dok je profesionalno medijsko izveštavanje neophodno da bi javnost shvatila značaj suđenja za ratne zločine.“, kazala je Pikap.

Novinari su imali priliku da razgovaraju sa stručnjacima direktno uključenim u pravne procese. Sa njima su radili: Nemanja Stjepanović iz Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, Boris Grubešić, portparol Tužilaštva Bosne i Hercegovine, Martina Mihordin, portparolka Državnog odvjetništva Hrvatske i Vasilije Seratlić, zamenik tužioca za ratne zločine i portparol Tužilaštva za ratne zločine Srbije.

Nakon treninga, učesnici imaju zadatak da predlože priču koja će se baviti tranzicionom pravdom na Balkanu. Novinari sa koji predlože najbolje priče dobiće grant u iznosu od 1.000 evra, kako bi ih dalje razvili u saradnji sa BIRN-ovim iskusnim urednicima.

Na osnovu predloga i opštih ocena sa treninga, BIRN će odabrati 10 novinara koji će učestvovati u studijskoj poseti poseti Hagu u novembru 2019.

Trening za novinare o izveštavanju o ratnim zločinima deo je „Regionalnog projekta o ratnim zločinima“, koji UNDP Istanbul Regional Hub (IRH) sprovodi u Bosni i Hercegovini (BiH), Crnoj Gori i Srbiji. Cilj projekta je da poveća efikasnost i uspešnost suđenja za ratne zločine, kroz podršku saradnji tužilaštava u regionu, ali i da poboljša informisanost javnosti u regionu o suđenjima za ratne zločine. Partner u organizaciji i treninga za novinare je Balkanska mreža istraživačkog novinarstva (BIRN).