Pametna kesa i Zelena čitaonica najbolje ideje na Klimatonima u Subotici i Čačku

6. November 2019.

Učesnici Klimatona u Subotici

Globalni događaj Klimaton, posvećen rešavanju najvećih klimatskih izazova, održan je 25. i 26. oktobra u Subotici i Čačku.

U Subotici je šest ekipa, četiri iz srednjih škola i po jedna iz IT kompanije i ekološke organizacije, osmislilo tokom 24 časa najbolja rešenja za poboljšanje sistema upravljanja otpadom u tom gradu. Kao najbolja inovacija izabrana je “Pametna kesa” četvoročlane ekipe, koju su činili učenici iz Gimnazije „Svetozar Marković” i Ekonomske škole „Bosa Milićević“, a reč je o pamučnim torbama, višestruko korisnim za potrošače, kao podsticajem da ljudi od kuće nose svoje cegere i izbace iz upotrebe plastične kese

- Želeli samo da objedinimo dva problema, a to je rešenje tekstilnog otpada i plastičnog otpada. To smo uradili tako što smo napravili mogućnost da se od pamuka i tekstila koji više nije potreban ljudima prave naše torbe, odnosno da se tekstil ne baca, a takođe smo želeli da napravimo mogućnost da se naša torba kada se pocepa ili joj se nešto desi, može zameniti za novu, čime bismo napravili da taj materijal stalno cirkuliše i nikada se ne baca te tako smanjili otpad i redukovali upotrebu plastičnih kesa - objasnila je Anđelka Matković iz prvoplasirane ekipe "Gimnazijalci".

Drugo mesto osvojio je tim "Gladijatori" sa rešenjem za dva problema: seču šuma i elektronski otpad, koje predviđa da se uređaj poput tableta "e-note" iznajmljuje učenicima u školama na godišnjem nivou po ceni od oko 1.000 dinara.

- Uređaj bi zamenio sveske jer bi na njemu moglo da se piše a knjige čitaju tako što bi izdavači, umesto da ih štampaju, samo prebacivali knjige u elektronskom formatu na taj uređaj. Trenutno je jedan od najvećih problema globalno seča šuma, jer se godišnje poseče oko 4,3 milijarde drveća za potrebe pravljenja papira, a dnevno se u školi potroši oko 2.000 listova, i ovo bi bio efikasan način da se reši - obrazložio je Stefan Bobić iz ekipe "Gladijatori".

Izum ekipe koja je osvojila treću nagradu vezan je izradu platforme i prateće aplikacije u cilju poboljšanja ekološke svesti građana i očuvanja životne sredine, a omogućava da se korisnici putem aplikacije "Subo3ica" informišu o mestima gde bi mogli da recikliraju elektronske uređaje, kako pravilno da odlože otpad i da dobiju ostale informacije.

- U pitanju je aplikacija koja bi bila na nivou celog grada, na njoj bi bili dostupni razni servisi koji bi uključivali rute kretanja kamiona za prikupljanje otpada, postavljanje oglasa za poklanjanje i ponovnu upotrebu stvari i sličnih informacija - rekao je Stefan Popić iz trećeplasirane ekipe.

I ostali učesnici su osmislili zanimljiva rešenja pa je u planu da njihove ideje dobiju podršku za realizaciju. To bi omogućilo ponovnu upotrebu stakla za izradu suvenira, na tržištu bi se našli smart frižideri koji bi preko aplikacija obaveštavali korisnike o preostalim namirnicama, dok bi se u izgradnji puteva koristio reciklažni materijal.

Učesnici Klimatona u Čačku

Klimaton u Čačku održan je u Naučno-tehnološkom parku, a tema je bila ”Zeleni grad” kao izazov za obogaćivanje i održavanje postojećih zelenih površina, što predstavlja podršku borbi protiv klimatskih promena. Na pitanje kako Čačak možemo učiniti zelenijim, klimatski otpornijim i prijatnijim gradom, odgovor je tražilo 28 učesnika raspoređenih u 7 timova.

Ekipa Gimnazije “Srednja škola Čačak osvojila je prvo mesto sa najboljim idejnim rešenjem  koje predviđa ozelenjavanje krova Gradske biblioteke kako bi se osnovala “Zelena čitaonica”, mesto gde bi ljubitelji knjige mogli da imaju prijatan kutak za čitanje, a zelena površina će uticati na poboljšanje energetske efikasnosti objekta, kao i smanjenje emisija CO2 i temperature vazduha u tom delu grada.

Drugo mesto pripalo je timu “Evergreen” za ideju “Zeleni kutak”, u okviru kojeg bi plato Kulturnog centra bio uređen tako da se prostor ozeleni i dodatnom opremom prilagodi potrebama mladih kao čisto, zeleno i zdravo mesto za okupljanje.

“Bambi” tim je osvojio treće mesto sa rešenjem “Zelena nit” koje predlaže uređenje terasa i zapuštenih zelenih površina između Doma kulture i Gradske skupštine, kako bi taj prostor bio zeleniji, a istovremeno pogodan za održavanje ceremonije venčanja, zahvaljujući blizini kancelarije matičara.

Ostali timovi: „Energo grad“, „ECoMETAr”, „Ecotopia“ i „Zelene oaze“ ponudili su različita rešenja kako ozeleniti gradske trgove, ulice i zidove kako bi grad Čačak postao klimatski otporniji grad.

Gradonačelnik Grada Čačka Milun Todorović proglasio je pobednike, a uz podršku JKP „Srbijašume - Šumska uprava Čačak“ svi učesnici Klimatona dobili su po sadnicu javora, uz obavezu da drvo posade.

Ovogodišnji Klimaton održan je i u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, kao i u više od 200 gradova širom sveta.

Klimatoni u Čačku i Subotici održani su u okviru projekta “Lokalni razvoj otporan na klimatske promene", Ministarstva zaštite životne sredine i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), koji se realizuje uz podršku Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF), i u saradnji sa Climate KIC Privredne komore Srbije.