Regionalni skup „Dijalog za budućnost“ održan u Beogradu

6. November 2019.

Regionalni skup „Dijalog za budućnost“

Beograd, 16. oktobar 2019. - Regionalni skup „Dijalog za budućnost“, održan u okviru devetog Beogradskog bezbednosnog foruma, okupio je više od 100 predstavnika/ca mladih, civilnog društva, akademije, medija i građana/ki, ali i zvaničnike i eksperte kako bi zajedno radili na izgradnji poverenja,  razumevanja i saradnje između Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.

Skup je zvanično otvorio prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić koji je naglasio značaj mladih za stvaranje bolje budućnosti.

„Uloga ove platforme je važna za kreiranje prilika za sve kako bi dobili pristojne poslove, razvili temelje za rodnu ravnopravnost, kao i za ekonomski rast. Osim toga, jedan od najvažnijih ciljeva je osiguravanje dugoročnog mira i prosperiteta i učvršćivanje saradnje i učešća mladih u tim oblastima. U interesu je za sve tri države da sarađuju, podržavaju jedna drugu, a ne da postoje međusobne konfrontacije“, smatra Dačić.

Ministar omladine i sporta Vlade Republike Srbije, Vanja Udovičić zahvalio je mladima na njihovoj volji i želji da učestvuju u ovom velikom projektu, i dodao da Srbija daje sve od sebe kako bi mladi bili značajni učesnici u našem društvu.

Stalna predstavnica Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji, Fransin Pikap govorila je o važnosti učešća mladih u stvaranju budućnosti:

„Države Zapadnog Balkana mogu oblikovati celokupnu budućnost na potencijalima mladih. Šta je potrebno uraditi da bi mladi ostali u regionu? Mladi treba da budu kreatori bolje budućnosti i zagovornici promena, a dijalog treba da posluži kao temelj za uzajamno razumevanje i izgradnju pomirenja“, smatra Pikap.

Zamenica direktorke UNICEF-a u Srbiji, Severine Leonardi rekla je da „Dijalog za budućnost“ pruža jedinstvenu priliku da se osmisle zajednička rešenja za zajednice, zemlje i region zarad blagostanja svih građana.

“Mladi ljudi su mogu da budu pokretači promena koje donose kulturu mira i dijaloga, ali ukoliko ne izlazimo u susret njihovim potrebama i ne slušamo ih, postaju podložni konfliktima i nasilju. Praksa pokazuje da devojke i mladići u adolescentskom uzrastu imaju potencijal da prekinu dugogodišnje cikluse siromaštva, diskriminacije i nasilja, ali da bi se taj potencijal ostvario neophodno je da ih odrasli ohrabruju i na pravi način podržavaju, i da ih zvanična politika štiti i odgovara njihovim potrebama i sposobnostima.“, istakla je Leonardi.

Regionalni skup „Dijalog za budućnost“

Tri organizacije predstavile su svoje priče o uspehu u oblasti društvene kohezije. Nikola Božanović je u ime "Kluba za osnaživanje mladih 018" predstavio projekat „Dođi na Amfi“, u kome tim mladih umetnika/ca koji kroz različite discipline, rep muziku, grafite, hip hop, video i fotografiju doprinose osnaživanju mladih i razvoju saradnje na regionalnom i evropskom nivou.

Zorana Milovanović iz Evropskog pokreta u Srbiji predstavila je program „Podeli svoje znanje“ za lični i profesionalni razvoj ženakroz  mentorstvo. Program je usredsređen na izgradnju međusobne podrške ženama kroz razmenu znanja, iskustava, jačanje solidarnosti, promovisanje dobrih uzora, umrežavanje i osnaživanje žena.

Dobrila Marković iz OPENS2019 predstavila je Omladinske dijaloge koji su okupljali adolescente i mlade, organizacije civilnog društva, neformalne grupe, mlade iz ugroženih kategorija, kancelarija za mlade i donosioce odluka kako bi razgovarali, identifikovali i dogovorili prioritete društvene kohezije.

Učesnici su imali priliku da razgovaraju o svojim preporukama za poboljšanje društvene kohezije sa nadležnima iz kabineta predsednika Republike Srbije, kabineta premijerke, Ministarstva omladine i sporta, Ministarstva kulture, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, Kancelarijom za saradnju sa civilnim društvom i timom Vlade za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva.

Zajednički regionalni program „Dijalog za budućnost: Unapređenje dijaloga i društvene kohezije u/i između Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije“, sprovode UNDP, UNICEF i UNESCO, uz podršku Fonda UN-a za izgradnju mira (UN PBF).