Oprema za komunikaciju za 36 gerontoloških centara u Srbiji

24. August 2021.

Beograd, 24. avgust 2021 – Danas je u Beogradu, skupom organizovanim uživo i putem interneta, svečano obeležena primopredaja 65 tablet računara, 36 ’pametnih’ (smart) televizora i prateće opreme, za 36 državnih gerontoloških centara u Srbiji. Na događaju u prostorijama Ujedinjenih nacija na Novom Beogradu učestvovali su Darija Kisić Tepavčević ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Šenli Pinćoti, v.d. direktora misije Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) u Srbiji, Danijel Nikolić, pomoćnik generalnog sekretara Vlade Republike Srbije i Fransin Pikap, stalna predstavnica Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), dok su se direktori, zaposleni i korisnici gerontoloških centara uključili preko interneta, koristeći opremu koju su primili prošlog meseca.

Krajem 2020, na inicijativu Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, UNDP je, uz podršku Generalnog sekretarijata Vlade, počeo isporuku tablet računara, smart televizora i prateće opreme gerontološkim centrima u Srbiji, kako bi njihovi stanari, uključujući slabovide i nepokretne, lakše mogli da komuniciraju sa svojim porodicama i prijateljima tokom pandemije COVID-19, putem interneta. Donacija USAID-a je sada omogućila da se ova podrška, sa početnih 20, proširi na još 36 državnih domova za stare širom zemlje. Zahvaljujući USAID-u i UNDP-u, svaki od ovih gerontoloških centara sa više od 100 korisnika dobio je po 2 tablet računara i 1 smart TV, a institucije sa manje od 100 korisnika dobile su svaka po tablet računar i smart TV, kao i slušalice i prateću opremu.

Prema rečima ministarke prof. dr Darije Kisić Tepavčević „Živimo u vremenu kada je ključna reč – komunikacija – kao način da budemo bliži jedni drugima i da prevladamo sva ograničenja koja nam pandemija Kovid19 nameće. Naši najstariji su pokazali odgovornost i spremnost da prihvate tehnološke inovacije, koristeći savremenu opremu za komunikaciju sa svojim bližnjima.  Donacija IT opreme je unapredila i dodatno će unaprediti komunikaciju korisnika ustanova za smeštaj starih i odraslih lica sa svojim najbližim srodnicima i prijateljima, u okolnostima epidemije. Naši najstariji sugrađani su svojim odgovornim ponašanjem, visokim odzivom na imunizaciju, kao i prihvatanjem mera prevencije i zaštite, primer svima nama kako treba da se ponašamo u borbi za zdravlje, zaključila je ministarka Kisić Tepavčević.

„U proteklih godinu dana Sjedinjene Države su uspele da dostave oko 5 miliona dolara pomoći Srbiji za borbu protiv korone a uskoro ćemo dati i više,“ izjavila je Šenli Pinćoti, v.d. direktora misije USAID-a. „Sve to smo radili u tesnoj saradnji sa Vladom Srbije i vodeći računa o prioritetima Srbije. Kao neko ko je veći deo svog radnog veka proveo u inostranstvu, svesna sam da virtuelni kontakt nije isto što i biti u mogućnosti da posetite svoje najbliže. Ipak, u ovakvim vremenima – kada je najvažnije da se ljudi ne razbole od korone – ipak je bolje videti ih, makar i virtuelno, nego nikako. Svi mi želimo da vidimo i zagrlimo svoje roditelje, deke i bake. Biće i toga – ali tek kada svi shvate da su vakcine način da do toga dođe. Ali kako brojevi rastu, svi moramo da pomognemo. Želela bih da ohrabrim sve ljude da iskoriste priliku i vakcinišu se,“ dodala je Pinćoti. 

„Generalni sekretarijat Vlade prepoznao je ovu sjajnu inicijativu u vreme kada je to bilo najpotrebnije našim starijim sugrađanima koji su zbog pandemije COVID bili izolovani u gerentološkim centrima, da budu u kontaktu sa svojim najmilijima“, rekao je Danijel Nikolić, pomoćnik generalnog sekretara Vlade Srbije. Uz nesebičnu podršku UNDP u prvoj fazi, a zatim i USAID-a, zajednički realizujemo ovaj projekat koji za cilj ima da svi korisnici usluga gerentoloških centara u vremenu koje dolazi, uvek i u svakom trenutku mogu da ostvare kontakt sa svojim nadražima, bez obzira na to šta ih sprečava da se vide, neki virus, odnosno epidemija, ili fizička udaljenost. Mnogi korisnici su smešteni u domove jer su njihovi najbliži u inostranstvu“, dodao je Nikolić.

Stalna predstavnica UNDP-a Fransin Pikap, najavila je na događaju početak dvogodišnje specijalizovane IT obuke za starije, koje će UNDP organizovati sa Ministarstvom za rad. “Želimo da pomognemo starijim građanima da koriste nove tehnologije i ostanu aktivni članovi društva. Ovim prevazilazimo digitalni jaz i pomažemo starijima da nauče kako da putem interneta komuniciraju, plate račune, koriste elektronske javne usluge, učestvuju u elektronskoj trgovini i poslovanju, ili nastave obrazovanje“, rekla je Pikap.

Predstavnici i korisnici institucija koje su primile donaciju podelili su svoja iskustva i istakli da je oprema za komunikaciju putem interneta pomogla da se poboljša kvalitet života u domovima za stare.

Donacija opreme za komunikaciju gerontološkim centrima jedna je od aktivnosti u okviru projekta „Zajedno protiv COVID-a“, koji finansira USAID, a sprovodi UNDP, u partnerstvu sa Ministarstvom zdravlja, Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Institutom za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, i Generalnim sekretarijatom Vlade. Zajednički cilj svih partnera je efikasniji odgovor na izazove COVID-19 pandemije u Srbiji u oblasti zdravstva, socijalne zaštite, kao i očuvanja životne sredine.